Hemen Bilgi Alın: 0537 366 10 80

Tek Sayfa Web Sitesi Nedir?

Ziyaretçinizin dikkatini bilgi ile aşırı yüklemeden çeken basit ama etkili bir web sitesini nasıl oluşturursunuz?

Cevap tek sayfa web site kullanmaktır.

Tek sayfa web siteleri, serbest çalışanlar, girişimciler ve küçükten büyüğe işletmeler tarafından projeleri, portföyleri, etkinlikleri, ürünleri ve daha fazlasını sergilemek için kullanılan giderek daha popüler bir tasarım trendi haline geldi.

Tek sayfalık web sitesi nedir?
Tek sayfalık bir web sitesi veya tek çağrı cihazı, yalnızca bir HTML sayfası olan bir web sitesidir.

Menü gezinme öğelerinin web sitesindeki diğer tek sayfalara bağlandığı çok sayfalı bir web sitesinin aksine, tek sayfalı bir web sitesindeki menü öğeleri sayfanın farklı bölümlerine bağlanır.

Tek sayfalık bir sitede, tüm bilgiler tek bir sayfada sunulur, böylece gezinme bağlantıları sayfanın farklı bölümlerine bağlantı görevi görür.

Bu düzen, tek sayfalık web sitelerinin genellikle pürüzsüz kaydırma ve paralaks efektlerine sahip olduğu anlamına gelir ve bu da onlara sürükleyici bir his verir.

tek sayfa web sitesi

Neden birinin tek sayfalık bir web sitesine ihtiyacı olsun ki?

Tek sayfalık bir web sitesi, özellikle çok fazla içeriğiniz yoksa, çok sayfalı bir web sitesi oluşturma zahmetine girmeden işinizi kurmanın veya çevrimiçi çalışmanın hızlı bir yoludur.

Web sitesi ziyaretçileri ihtiyaç duydukları tüm bilgileri tek bir sayfada görebilir. Gezinme bağlantılarını kullanarak, web sitesi ziyaretçileri yeni bir sekme yüklemeden herhangi bir bölüme hızlı bir şekilde atlayabilir.

Tek sayfalık bir web sitesi açılış sayfasından farklıdır, çünkü açılış sayfası yalnızca dönüşümlere odaklanırken, tek sayfalık bir web sitesi dönüşümlerin yanı sıra çeşitli amaçlar için de kullanılabilir.

Tüm açılış sayfalarının genellikle tek sayfalık web siteleri olduğunu söyleyebiliriz, ancak tek sayfalık web sitelerinin tümü açılış sayfası değildir.

Tek sayfalık veya tek sayfalık web siteleri aşağıdakiler için mükemmeldir:

  • Kişisel web siteleri
  • Portföy web siteleri
  • Tek ürün web siteleri
  • Etkinlik web siteleri
  • Küçük işletme web siteleri
  • Ajans web siteleri

Tek sayfa ve çok sayfalı web site arasında karar sayfa tasarımı zor olabilir. Mobil ve sosyal medya taramasının artmasıyla birlikte, basit, hızlı ve duyarlı tek sayfalı web siteleri bugüne kadarki en popüler web trendleri arasındadır. Öte yandan, geleneksel gezinme akışlarıyla tanımlanan çok sayfalı web siteleri kullanıcılar tarafından iyi bilinir ve güvenilirdir.

Zor bir karar. Tek sayfalı ve çok sayfalı tasarım arasında seçim yapmanın en iyi yolu, sitenizin içeriğini ve gezinme akışını göz önünde bulundurmaktır. Sitenizin içeriğine göz atmak hızlı ve kolay mı, yoksa kullanıcıların bulması için stratejik olarak yerleştirilmesi gereken çok sayıda içerik var mı? Web tasarımınıza ilk içerik yaklaşımıyla, web siteniz için doğru navigasyon sistemini seçme olasılığınız daha yüksektir.

Ve tek sayfalık veya çok sayfalı tasarımın web tasarımı için gitmenin yolu olup olmadığı konusunda hala pusluysanız, bu gönderi her birinin artılarını ve eksilerini tartmanıza yardımcı olacaktır. Sitenizin içeriği için doğru gezinme akışını bulmak için okumaya devam edin. İlham geldiğinde en sevdiğiniz web sitesi prototipleme aracınızı elinizin altında bulundurun!

Tek sayfalık web sitesi tasarımının artıları
Neden web siteniz için çok sayfalı bir tasarım yerine tek sayfalık bir tasarım seçmelisiniz? Yeni başlayanlar için, başarılı tek sayfalık web siteleri temiz ve anlaşılırdır. İçeriği küçük parçalara bölen ve kullanıcı arayüzü karmaşasını ortadan kaldıran tek sayfalık bir web sitesi, kullanıcıların anlaması daha kolaydır.

Tek sayfa tasarımı da sezgisel bir kullanıcı yolculuğuna katkıda bulunur. Ek sayfalar olmadan ziyaretçiler, belirgin bir başlangıcı, ortası ve sonu olan bir hikayeyi anlatan doğrusal bir gezinme akışının keyfini çıkarırlar.

Basit bir gezinme tasarımına sahip olmanın bir diğer avantajı, genellikle kullanıcı tarafından yapılması gereken tek bir eylem olmasıdır. Tek bir sayfa olması kullanıcıların her sürecini başlatmak ve hiçbir yerde başka bir teklif ile kayıp ya da deli almak ile arasında daha hızlı hareket, çünkü çok sayfalı siteler daha dönüşümleri yol açabilir göstermektedir.

web sitesi geliştirme

Duyarlı mobil web siteleri için harika tek tasarımdan bahsettik mi? Tek bir sayfada (uygun) küçük miktarda içeriğe sahip, daha küçük ekranlı ve kolay bir şekilde ve sürekli olarak cihazlar için tek sayfa Web siteleri uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, kaydırma, dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için kolay ve doğal bir harekettir.

Tek sayfa ve çok sayfalı web sitesi tasarımı – en iyi çözüm nedir?
Yazımızın tek sayfalı ve çok sayfalı tasarım arasındaki farklara ışık tutacağını umuyoruz. Özetlemek gerekirse: dar bir odağınız olduğunda veya kullanıcıları belirli bir görevi yerine getirmeye teşvik ettiğinizde tek sayfa tasarımı harikadır. Aynı zamanda mobil ilk tasarım için idealdir. Öte yandan, çok sayfalı tasarım, erişim potansiyelinizi genişletmenize, geleneksel navigasyon sistemlerine bağlı kalmanıza ve SEO stratejinizi optimize etmenize olanak tanır.

Tek veya çok sayfalı bir web sitesi tasarlayıp tasarlamayacağınızı belirlerken, başparmak kuralı yoktur. Yapılacak en önemli şey, içeriğinizi ilk sıraya koymaktır. Kullanıcılarınıza ulaşmanız için gereken bilgileri ve bu bilgilerin kullanıcılar tarafından mümkün olduğunca erişilebilir olmasını nasıl sağlayacağınızı göz önünde bulundurun. Ve hala emin değilseniz, kullanıcılarınızın karar vermesine izin verin!

Çok sayfalı web sitesi tasarımının eksileri
Dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj var.

Örneğin, sitenizdeki düzenli güncellemeleri nasıl yöneteceğinizi düşünün. Tüm bu içeriğin tasarım ve içerik ekipleri tarafından sürdürülmesi gerektiğini unutmayın. Tek sayfalık veya çok sayfalı bir web sitesi tasarlayıp tasarlamayacağınızı düşünürken, çok sayıda içeriğe sahip olmanın uygun maliyetli olup olmadığını düşünmeniz gerekir.

“tek bir sayfayı güncellemek ve sürdürmek, birkaçıyla ilgilenmekten daha kolaydır – matematikle tartışamazsınız!” Ve düşük kaliteli veya yetersiz optimize edilmiş içeriğin iş için sadece kötü olduğunu unutmayın.

Dikkate alınması gereken başka bir şey, sitenizin hemen çıkma oranıdır. Büyük miktarda içeriğe sahip web siteleri genellikle yavaş yükleniyor, dikkat dağıtıyor ve kullanıcıların sıçramasına neden olabilir. Ve her çok sayfalı web sitesi içerik açısından ağır olmasa da, ölçeklendirilecek tüm bu alanla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey.

Son olarak, çok sayfalı tasarımın mobil cihazlara uyarlanması daha zordur. Mobil siteyi geliştirmek için aynı arka uç kodunun kullanılabileceği tek sayfalı sitelerden farklı olarak, mobil sürümü üretmek için çok sayfalı tasarımların sıfırdan başlatılması gerekir. Bu yalnızca daha maliyetli ve zaman alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web ve mobil platformlarda tasarım tutarlılığını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Tek sayfa site örnekleri, tek sayfa ürün tanıtım sitesi, tek sayfa web sitesi örnekleri, tek sayfa web sitesi yapımı, tek sayfalık site.

Tek Sayfa Web Sitesi Örnekleri

Tek Sayfa Web Sitesi Fiyatları

WEB PAKETİFİYATSİTE ÖZELLİKLERİ
Tek Sayfa999 TLTek Sayfa + Alan Adı + Hosting +  Başlangıç Arama Motoru Optimizasyonu + SSL
Girişimci1.490 TL5 Sayfa Web Sitesi + Alan Adı + Kurumsal Hosting + Arama Motoru Optimizasyonu + SSL
Kurumsal Başlangıç1.990 TL10 Sayfa Web Sitesi + Alan Adı + Gelişmiş Hosting + Arama Motoru Optimizasyonu + SSL + Ürün Modülü + Google Translate ile Farklı Dillere Çevirme
Kurumsal Gelişmiş2.999 TL20 Sayfa Web Sitesi + Alan Adı + Maksimum Hosting + Arama Motoru Optimizasyonu + SSL + Ürün Sayfaları
Profesyonel4.999 TLÖzel Site + Panel + Alan Adı + Özel Hosting + Profesyonel Arama Motoru Optimizasyonu + SSL + Ürün Modülü + Gelişmiş Yabancı Dil + Sosyal Medya Modülleri